Ústava prakticky nedovoluje odložit volby

Část politiků, obzvláště těch opozičních, vnímá neochotu odložit víkendové volby jako aroganci vlády. „Neodložení voleb je vůči zatopeným městům a obcím a jejich občanům bezohledné. Tato bezohlednost by měla být jedním z důvodů proč volit i v gumákách“ postěžovala si například senátorka Jana Zwyrtek Hamlová.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Neodložení voleb přitom není bezohlednost vlády, ale v podstatě to nedovoluje ústava. Politici prostě dodrželi zákon, který to v podstatě neumožňuje. „Vláda samotná nemůže volby odložit. Je proto potřeba přijmout zákon, musí být vyhlášen nouzový stav. V takovém případě lze volby odložit až o šest měsíců,“ vysvětlil ústavní právník Aleš Gerloch. Pro to ale podle něj zřejmě ani nenastaly podmínky, protože povodně nejsou celorepubliková záležitost a situace v jednotlivých krajích je velmi rozdílná.

Potvrdila to i Marie Zámečníková z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity, která ve vysílání ČT24 podotkla, že z časového hlediska je to hraniční. Dodala, ze by bylo velmi překvapivé, kdyby bylo volby možné odložit, protože musí být dodržen proces, který tomu předchází. Podle Zámečníkové je v současnosti jediným důvodem k odložení voleb pouze přijetí zákona.

Případné rozdělení voleb na dvě části, například pro nezaplavené oblasti v jednom termínu a v extra termínu odloženém pro zaplavené oblasti Česka, by pravděpodobně naráželo na hlavní principy voleb. Především na princip, že volby mají být rovné a tajné.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/